آشنایی با خطوط هواپیمایی داخلی و خارجی

هواپیمایی کی ال ام (KLM) 

شرکت هواپیمایی کی ال ام  با نام اختصاری (KLM) و با نام کامل (Koniklijke Luchtvaart Maatschapij) بخشی از شرکت هواپیمایی ایرفرانس-کی ال ام است. این شرکت پیش از ادغام در ایرفرانس هواپیمایی ملی هلند به شمار می‌رفت. در زبان انگلیسی این شرکت به نام Royal Dutch KLM شناخته می‌شود. شرکت هواپیمایی ایرفرانس-کی ال ام یک شرکت فرانسوی-هلندی است که تحت قوانین کشور فرانسه قراردارد و پایگاه اصلی آن در نزدیکی فرودگاه شارل دوگل شهر پاریس واقع است.کی ال ام در آمستردام از فرودگاه اسکیپ هول پرواز و دفتر اصلی آن  در شهر آمستردام است. کی ال ام یکی از  بزرگ‌ترین و معتبر ترین شرکتهای هواپیمایی اروپا به شمار می‌رود.(از نظر حجم مسافر، میزان درآمد سالیانه و مسافت طی شده) کی ال ام در سال ۲۰۰۴ میلادی بیش از ۶ میلیون مسافر را از طریق آمستردام و پاریس به سراسر جهان جابجا نمود.

ایر لاین KLM که از سال ۲۰۰۵ ارزان ترین شرکت هواپیمایی اروپا محسوب می شد و بیشترین پروازهای بدون بار و ارزان میان آسیا اروپا و آمریکا را انجام می‌دهد در روز ۷ اکتبر سال ۱۹۱۹ میلادی تأسیس شد. این موضوع کی ال ام را به قدیمی‌ترین شرکت هواپیمایی جهان که هنوز تحت نام اولیه خود فعالیت می‌کند تبدیل کرده‌است. اولین پرواز کی ال ام در روز ۱۷ می‌سال ۱۹۲۰ و در مسیر لندن به آمستردام انجام گرفت.

در مارس و ژوئن ۲۰۰۲ کی ال ام اعلام کرد، با خرید هواپیماهای بویینگ ۷۷۷ و ایرباس‌های ای ۳۳۰ و بازنشسته کردن هواپیماهای بویینگ ۷۶۷، ۷۴۷-۳۰۰ و مک دانل داگلاس ناوگان بین قاره‌ای خود را نوسازی خواهد کرد. در همین چارچوب نخستین بویینگ ۷۷۷ در ۲۵ اکتبر ۲۰۰۳ و نخستین ایرباس ای ۳۳۰ در ۲۵ آگوست ۲۰۰۵ به ناوگان کی ال ام پیوست.

مانابال پارس هواپیمایی کی ال ام

هواپیمایی لوفت هانزا lufthansa

  شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا در واقع هواپیمایی ملی آلمان و شرکت هواپیمایی حامل پرچم کشورآلمان است، که از نظر میزان در آمد به‌ عنوان بزرگترین شرکت هواپیمایی جهان شناخته می‌شود. لوفتهانزا همچنین با در اختیار داشتن ناوگانی از ۲۸۷ فروند هواپیمای جت مسافربری پیشرفته، دارای ششمین ناوگان هوایی جهان و بزرگترین ناوگان اروپا از نظر تعداد هواپیمامی‌باشد.

شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا در سال ۱۹۵۳ فعالیت خود را در شهر کلن آلمان غربی آغاز نمود و هم‌اکنون روزانه از فرودگاه بین‌المللی دوسلدورف، فرودگاه بین‌المللی فرانکفورت و فرودگاه مونیخ، به‌عنوان مراکز و آشیانه های  اصلی و از فرودگاه بین‌المللی وین و فرودگاه زوریخ به‌عنوان مرکز و آشیانه های فرعی، به ۲۱۵ مقصد در ۷۸ کشور جهان، پروازهای مستقیم دارد، که پرواز فرانکفورت به بوئنوس ایرس با بیش از ۱۳ ساعت پرواز، طولانی‌ترین مسیر پروازی لوفتهانزابه‌شمار می‌آید.

هم اکنون لوفت‌هانزا در ایران، تنها از فرودگاه امام خمینی در تهران پرواز دارد. پروازهای مستقیم لوفت‌هانزا از تهران به دو شهر وین و فرانکفورت صورت می‌گیرد و همچنین امکان پرواز غیرمستقیم به سایر فرودگاه‌های جهان نیز وجود دارد.

 

البته شرکت لوفت‌هانزا به عنوان شرکت مادر بسیاری از شرکت‌های هوایی اروپا همچون ایرلاین‌های سوئیس، اتریش، لوفت‌هانزا تکنیک و Germanwings شناخته می‌شود که در صورت محاسبه تعداد ناوگان همه‌ی این شرکتها، لوفت‌هانزا با داشتن ۶۲۰ فروند هواپیما، بزرگترین شرکت هوایی مسافربری جهان محسوب می‌شود. مجموعه این شرکت‌ها در سال ۲۰۱۲ رکورد جابه‌جایی ۱۰۳ میلیون مسافر را برجای گذاشت. هواپیمایی  لوفت‌هانزا در مراسم بیزینس تراول 2010، عنوان بهترین خط‌هوایی در سراسر جهان را به خود اختصاص داد.

 هواپیمایی لوفت هانزا مانابال پارس

هواپیمایی ترکیش ایرلاینز Turkish Airlines

اولین شرکت هواپیمایی ترکیه ، هواپیمایی ترکیش ایر است و هواپیمایی ملی ترکیه و دولتی می‌باشد . هواپیمایی ترکیش بعد از لوفت هانزا و ایرفرانس سومین ایرلاین بزرگ اروپا از نظر جابجایی مسافراست . ترکیش ایرلاینز در سال ۲۰۱۱ جایزه بهترین هواپیمایی جنوب اروپا را کسب کرد .هواپیمایی ترکیش ایرلاین را میتوان هم قدیمی‌ترین و هم به نوعی جدیدترین شرکت هواپیمایی ترکیه می‌باشد که در سال ۱۹۳۳ میلادی به دستور کمال مصطفی آتاتورک تأسیس‌شده و روزانه در حال بروز رسانی می‌باشد . مقر اصلی فعالیت ایرلاین ترکیش در استانبول ترکیه می‌باشد که ۱۸۶ فروند هواپیما را برای پرواز به247مقصد داخلی و بین‌المللی هدایت می‌کند تا بتواند با ۱۵۷۳۷ نفر نیروی کاری که در اختیار دارد برنامه‌های پروازهای ترکیش ایر برای رضایت خاطر مشتریان بسیار منظم می‌باشد. 

شرکت هواپیمایی ترکیش ایرلاینز به عنوان بزرگ‌ترین ایرلاین کشور ترکیه، اصلی‌ترین پیمانکار ترانزیت ورود و خروج مسافران هوایی از این کشور است که در فرودگاه آتاتورک مستقر و پروازهایی به بیش از ۲۰۰ فرودگاه بین‌المللی در جهان برقرار می‌کند.

هواپیمایی ترکیش با داشتن ۲۴۷ مسیر پروازی چهارمین شرکت بزرگ دنیا از لحاظ مسیرهای پروازی به شمار می‌رود.

هواپیمایی ترکیش ایرلاین مانابال پارس

هواپیمایی قطری Qatar Airways

قطر ایرویز، هواپیمایی قطری یا قطری ایر لاین(Qatar Airways) شرکت هواپیمایی ملی قطر و حامل پرچم کشورقطر است، که از ماه اکتبر ۲۰۱۳ به‌عنوان یکی از اعضای اصلی اتحادیه بین المللی وان‌ورلد به‌حساب می‌آید.

شرکت هواپیمایی قطر ایرویز در سال ۱۹۹۳ راه‌اندازی شدو اولین پرواز خود را با یک فروند بوئینگ ۷۶۷، که از کویت ایرویز اجاره گرفته بود، انجام داد. قطر ایرویز در اصل متعلق به خاندان آل ثانی بود ولی در سال ۱۹۹۷ توسط یک تیم مدیریتی جدید، دوباره سازماندهی شد و ۵۰٪ درصد از سهام آن به سرمایه‌گذاران خصوصی فروخته شد. بعد از چند سال قطر ایرویز به یکی از رقابتی ترین شرکت‌های هواپیمایی تبدیل شد.و در حال حاضر روزانه به بیش از ۱۳۳ مقصد در آفریقا، آسیای میانه، اروپا، خاور دور، آسیای جنوبی، خاورمیانه، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و اقیانوسیه، پروازهای مستقیم و غیر مستقیم دارد.

دفتر مرکزی این قطری ایرلاین در شهر دوحه قطر قرار دارد و فرودگاه بین‌المللی دوحه، مرکز اصلی قطری و آشیانه هواپیماهای قطر ایر ویز به‌شمار می‌آید.

تعداد کارکنان شرکت هواپیمایی قطر در سال ۲۰۱۳ بیش از ۳۰٫۰۰۰ نفر اعلام شد. قطر ایرویز هم‌اکنون در ناوگان هوایی خود، دارای ۱۳۰ فروند هواپیمای جت مسافربری می‌باشد.که با قرار دادهای جدید بزودی افزایش خواهد یافت

قطر ایرویز جزو تنها پنج شرکت هواپیمایی است که از موسسهٔ Skytrax پنج ستار ی تاپ رده بندی شده‌اند همچنین این شرکت در نمایشگاه هوایی پاریس به عنوان ایرلاین سال ۲۰۱۰ شناخته شد. قطر ایرویز به سرعت در حال رشد است و شرکت جوانی به شمار می‌آید.

در پروازهای این شرکت هیچ سقوطی رخ نداده و به جز یکبار فرود اضطراری مشکلی نبوده است. از این رو می‌توان شرکت قطر ایرویز را یکی از امن‌ترین شرکت‌های هوایی جهان دانست.

هواپیمایی قطری مانابال پارس

هواپیمایی آلیتالیا(Alitalia Airlines) 

آلیتالیا در تاریخ 16 سپتامبر 1946 به عنوان شرکت هواپیمایی ایتالیایی تاسیس شد،این شرکت با نام آلیتالیا شناخته شده که از 2 کلمه ایتالیایی”ali” به معنای ” بال ” و کلمه “Italia” به معنای “ایتالیا” تشکیل شده است. ایرلاین آلیتالیا کارخود را در 5 می 1947 آغاز کرد.

لوگوی این شرکت هواپیمایی ایتالیایی حامل پرچم ملی ایتالیا است.دفتر مرکزی شرکت هواپیمایی آلیتالیا در در فیومیچینو رم در ایتالیا قرار دارد. مرکز اصلی آن در فرودگاه لئوناردو داوینچی فیومیچینو رم قرار دارد، و دومین مقر آن در فرودگاه لینیت در میلان واقع شده است .

این شرکت بزرگترین شرکت هواپیمایی کشور ایتالیا می باشد و دارای بیش از 119 هواپیمای مسافربری و باربری است.

شرکت هواپیمایی آلیتالیا درحال حاظر به بیش از 101 مقصد مختلف در تمام قاره های جهان پرواز های مسافربری و باربری انجام می دهد که از شهرهای ایران فقط تهران جز مقاصد این ایرلاین می باشد.

شرکت آلیتالیا هم‌اکنون در ناوگان هوایی خود دارای ۱۰۱ فروند هواپیمای جت مسافربری است و دوازدهمین شرکت هواپیمایی بزرگ در اروپا است.

هواپیمایی آلیتالیا مانابال پارس

خطوط هواپیمایی داخلی 

انجمن شركتهاي هواپيمايي فعالیت خود را به طور غیر رسمی در سال 1376 آغاز کرد و یک سال بعد ، پس از اخذ مجوز تشکیل از وزارت کار و امور اجتماعی به یک تشکل رسمی تبدیل شد..

در ابتدای تاسیس انجمن ، شرکتهای هواپیمائی مسافری بخش غیر دولتی و خصوصی عضو آن شدند و سپس شرکتهای باری و هلی کوپتری نیز به عضویت انجمن درآمدند . این انجمن تا قبل از سال 1382 تنها سخنگوی بخش خصوصی صنعت هواپیمایی بود که از این سال به بعد شرکت های دولتی هواپیمائی نیز به آن پیوستند..

از این برهه به بعد ارتباط انجمن با مراجع رسمی و دولتی هماهنگ تر شد و یک صدا در قالب تشکل" انجمن صنفی کارفرمائی شرکتهای هواپیمایی" شنیده شد . 

هواپیمایی ایران ایرهما Iran Air

هواپیمایی ایران با نام ایرانین‌ایرویز در اردیبهشت‌ماه سال 1325 تأسیس شد.

ایرانین‌ایرویز اولین خدمات مسافرت هوایی خود را در مسیر تهران به مشهد مقدس و پس ازجنگ جهانی دوم آغاز نمود و در طول 17 سال از سال1324 تا 1341به تدریج با دارا بودن تنها چند پرواز بین‌المللی به مهم‌ترین خط هوایی داخلی تبدیل شد.

در سال 1333 خط هوایی خصوصی دیگری تحت عنوان "پرشین ایرویز" یا "پاس" تاسیس گردید.

در ابتدا، خط هوایی پرشین‌ایرویز فقط وظیفه حمل بار به اروپا را به عهده داشت. اما وضعیت جغرافیایی کشور اروپا و گسترش وسیع آن، دور بودن مراکز نسبتاً پرجمعیت از یکدیگر، کمبود وسیله نقلیه اعم از جاده‌ای و ریلی، لزوم ارتباط سریع و مطمئن سازمان‌های علمی و دولتی و از همه مهم‌تر نبود یک شبکه منظم با قابلیت‌های بالا در راستای احیای حقوق متقابل هوایی با سایر کشورها و همچنین تا مین رفاه و آسایش بیشتر ملت ایران، همه و همه شرایطی را فراهم ساخت تا هیات وزیران در تاریخ بیست و یکم بهمن سال 1340، پیشنهاد وزیر راه را مبنی بر تأسیس یک شرکت هواپیمایی متعلق به ملت، به تصویب برساند.

در پی اتخاذ این تصمیم شرکت هواپیمایی ملی ایران در تاریخ پنجم اسفندماه سال 1340 با ادغام 2 شرکت هواپیمایی "ایرانین ایرویز" و "پرشین ایرویز" و ا ایجاد خط هوایی جدیدی با نام "هواپیمایی ملی ایران" با علامت اختصاری و سمبل "هما" تأسیس شد و از فروردین‌ماه سال 1341 فعالیت‌های خود را آغاز نمود.

هواپیمایی ایران ایر مانابال پارس

هواپیمایی ماهان Mahan Air

 ماهان ایرلاین را می‌توان بدون شک یکی از بهترین و امن‌ترین خطوط هواپیمایی ایرانی نامید.اعتقاد مدیران ماهان به صنعت هوانوردی به عنوان یکی از زیرساخت توسعه و تأثیرگذارترین گزینه در شبکه حمل‌ونقل کشورها و یکی از عوامل محرک بخش تولید در فرآیند توسعه مبنا و محور تلاش جمعی از نخبگان و خبرگان و سرمایه‌گذاران این بخش گردید و به تأسیس اولین شرکت هواپیمایی خصوصی در سال 1371 به نام شرکت هواپیمایی ماهان انجامید. فعالیت این مجموعه عظیم و پیشرفته در عرصه ملی با پروازهای تهران – کرمان - تهران آغاز و پس از مدت کوتاهی ماهان با امکانات و شرایط آن زمان در تحقق هدف پیشرفت، امنیت و آسایش دو فروند هواپیمای ایرباس را به ناوگان خود افزود.

. و در سال‏های بعد نیز توانست چندین فروند ایرباس نمونه 300-600، مدرن‏ترین هواپیماهای موجود جهت انجام پروازهای دوربرد به کشورهای اروپایی و خاور دور مورد بهره‏برداری قرار دهد و برای مسیرهای کوتاه برد در داخل کشور نیز 16 فروند هواپیمای BAe-146-300 را به ناوگان خود وارد نموده است.

افزایش تعداد هواپیماهای ناوگان به پنجاه و چهار فروند و توسعه شبکه پروازی به نقاط مختلف ایران و جهان، رشد بالای تعداد مسافران را نیز به همراه داشت به گونه‌ای که برابر گزارش سازمان هواپیمایی کشوری ایران، هواپیمایی ماهان از سال 1391 بیش‌ترین مسافر را (در شبکه داخلی و خارجی) حمل کرده است. این موارد بخش کوچکی از پیشرفت‏های شرکت هواپیمایی ماهان ایرلاین در سال‏های اخیر به شمار می‏آید که همه و همه مرهون اعتماد مسافران عزیز بوده است.

هواپیمایی ماهان مانابال پارس

هواپیمایی آسمان

شرکت خدمات هوایی آسمان یکی از شرکت‌های هواپیمایی ایران است که در سال 1359 از ادغام چهار شرکت هوایی ایر تاکسی، پارس ایر، ایر سرویس و هور آسمان تشکیل یافت. این شرکت از سال 1381 به صندوق بازنشستگی کشوری واگذار شده است.

سیاست این شرکت استفاده از هواپیماهای کوچک بوده و بیشتر ناوگان این شرکت را هواپیماهای فوکر 100 که دارای ظرفیت ۱۰۵ نفر هستند تشکیل داده است.

هواپیمایی آسمان مانابال پارس

هواپیمایی ایران ایرتور

شرکت هواپیمایی ایران ایرتور در سال 1351 باهدف توسعه گردشگری و سفرهای زیارتی و انجام تورهای داخلی و خارجی ( چارتر و برنامه ای ) تحت پوشش شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران تأسیس شد.

ایران ایرتور از سال 61 نسبت به برقراری تورهای منظمی در مسیر مشهد مقدس اقدام و استقبال از این تورها باعث شد تا دو سال بعد راه‌اندازی تورهای منظم به سایر کشورها را آغاز و به تدریج تورهای شارجه، دبی، چین، هند، کوالالامپور و سنگاپور را برگزار نمود. در سال‌های 68 و 69 به منظور جلب جهانگرد از سایر کشورها اقدام به برگزاری سمینارهایی با شرکت مدیران و مسئولان شرکت‌های توریستی نموده و با حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی و کسب جوایز، پذیرایی میهمانانی از کشورهای مختلف نظیر المان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، سوئیس، اتریش، انگلستان، امارات، بحرین و کویت بوده است.

از سال 1371با افزایش تعداد مسافران با اجاره شش فروند هواپیما به فعالیت خود ادامه داد و شهر مشهد مقدس را به عنوان مرکز عملیات پروازی انتخاب و بدین ترتیب ارتباط هوایی مستقیم مشهد با سیزده مرکز استان برقرار شد. همچنین به منظور افزایش توان پروازی هما و ایرتور، مسئولیت انجام تعدادی از پروازهای حج عمره، حج تمتع و پروازهای منطقه‌ای مانند دمشق، استکهلم، مسکو، عشق‌آباد و تاشکند را پذیرفت بطوریکه حدود 55% از پروازهای حج تمتع و عمره از شهرهای مختلف را انجام داد. ایران ایرتور تا نیمه اول سال 79 تعداد 19 فروند هواپیمای استیجاری در اختیار داشته از نیمه دوم این تعداد به 14 فروند تقلیل یافت که با افزایش تعداد پروازها تغییر قابل‌ملاحظه‌ای در تعداد مسافر جابجا شده به وجود نیامد.

هواپیمایی زاگرس

شرکت هواپیمایی زاگرس یا زاگرس ایرلاین از جمله ایرلاینهای خصوصی و نسبتاً جوان کشور ایران می‌باشد.که در سال 1384پای به عرصه صنعت هوایی کشور نهاد و با ورود دو فروند هواپیمای توپولوف روسی خود را به ایرلاینهای قدیمی تر معرفی نمود.با توجه به ثبت شرکت زاگرس در منطقه اقتصادی اروند و تعهد آن به خوزستان اولین پرواز زاگرس در سال 86 در مسیر تهران-اهواز-تهران صورت پذیرفت.با ممنوعیت پرواز هواپیما شرقی علی‌الخصوص توپولف مدیران شرکت تصمیم به ورود هواپیمای امن و غربی مکدانل داگلاس آمریکایی گرفتند که با توجه به خرید این شرکت توسط کمپانی بوئینگ به بوئینگ ام دی معرف شد گرفتند.زاگرس در مدت زمان کوتاهی تعداد هواپیماهای خود را به نه فروند رساند و علاوه بر اهواز در مسیرهای مشهد،کیش نیز شروع به پرواز نمود. زاگرس اولین پرواز بین‌المللی خود را در سال 87در مسیر تهران دمشق تهران آغاز نمود و بعدها در مسیرهای دبی ، استانبول ، آنتالیا نیز اقدام به دایر کردن خط هوایی نمود. در حال حاضر زاگرس رفته‌رفته در بین بزرگان این صنعت جای پای خود را محکم نموده است و به اکثر فرودگاه‌های کشور پروازهای چارتری و سیستمی دایر نموده است و با نگرش امنیت و آسایش مسافران می‌کوشد بهترین و امن‌ترین پروازها را برای مسافرین و تورهای هوایی ایجاد نماید.

هواپیمایی تابان

شرکت هواپیمایی تابان یکی از جدیدترین و جوانترین شرکت‌های هواپیمایی خصوصی ایران است. دفترمرکزی این شرکت در شهر مشهد است. 

این شرکت در سال ۱۳۸۴ موفق به کسب مجوز از سازمان هواپیمایی کشوری ایران شد و از سال ۱۳۸۵ پروازهای خود را به طور رسمی در مسیرهای داخلی و خارجی آغاز کرد.شرکت هواپیمایی تابان ایر لاین توسط خلبان کاپتان اصغر عبدالله‌پور و با مشارکت منطقه ویژه اقتصادی سرخس و شرکت سهامی توس گستر استان خراسان فعالیت خود را آغاز کرد . مدیریت تابان ایر قصد دارد با تجهیز خود به هواپیماهای پهن پیکر و دور پرواز ناوگان حمل‌ونقل بار و مسافر خود را توسعه داده و به فراتر از آسیا بنگرد

هواپیمایی کیش ایر

شرکت هواپیمایی کیش ایر یا کیش ایرلاین باهدف توسعه فعالیت‌های جزیره زیبای کیش، از طریق برقراری ارتباط با مراکز استان‌های کشور و اتصال به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس در سال 1370 به ثبت رسید.  کیش ایرپس از ثبت و دریافت مجوزهای قانونی لازم به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه سازمان منطقه آزاد کیش و در قالب یک شرکت سهامی خاص، فعالیت خود را از خردادماه سال هفتاد با دو فروند هواپیمای استیجاری آغاز کرد.پس از طی دو سال از دوره تأسیس و راه‌اندازی، از اواخر سال 1372 و با تغییر مدیریت شرکت، دوران سازندگی و توسعه کیش ایر آغاز شد. به‌کارگیری متخصصان کارآزموده و رعایت اصل صرفه‌جویی و فعالیت مداوم سبب شد تا کیش ایر در مدت زمان کوتاهی ضمن رفع مشکلات، به پیشرفت‌های قابل ملاحظه ای در زمینه‌های بازرگانی، عملیات، فنی خدمات فرودگاهی ،کترینگ و پشتیبانی دست یابد که تحقق چنین اموری، بستر مناسبی را برای موفقیت‌های بعدی فراهم ساخت. همزمان با گذراندن موفقیت آمیز دو دوره مقدماتی، دوره سوم به نام مرحله بازنگری و شکوفایی، از اواخر سال 1376 و با تغییر مجدد مدیریت آغاز شد.

کیش ایر در این زمان، 10 فروند هواپیمای استیجاری دیگرشامل هواپیمای یاک 40 و توپولوف 154 در اختیار گرفت هزینه‌های بالای اجاره بها و دستمزدهای بالای خدمه پروازی و همچنین ناامن بودن هواپیماهای توپولف سبب شد تفکر خرید هواپیما در کیش ایر بیش از پیش دنبال شود. افق بلند شرکت در جهت استقلال کامل،کارآفرینی و ارتقاء ایمنی از دیگر شاخص هایی بود که کیش ایر را به خرید هواپیما، استفاده از خدمه پروازی ایرانی  بجای خدمه پروازی خارجی و انجام امور مهندسی تعمیرات در داخل تشویق کرد. این امر اگرچه وقت‌گیر، پرهزینه و پرزحمت بود؛ ولی نتیجه مثبت در ابعاد مختلف، به ویژه اقتصادی برای شرکت، سازمان منطقه آزاد کیش و کشور در برداشت.

هواپیمایی کاسپین

هوا پیمایی کاسپین، یک شرکت هواپیمایی خصوصی ایرانی است که در سال ۱۳۷۲ تأسیس شد و مرکز آن در تهران می‌باشد. خطوط هوایی آن میان تهران و دیگر شهرهای ایران و نیز دوبی وترکیه  بر جا است. مرکز اصلی آن فرودگاه بین المللی مهراباد در تهران است. این شرکت هوایی که با همکاری نیروی هوایی ایران مشغول کار است، در هفته بیش از۱۰۰ پرواز داخلی و خارجی دارد. شرکت کاسپین با تغییرات جدید مدیریتی در سطح مدیر عامل و معاونت بازرگانی استراتژی توسعه ناوگان را در پیش‌گرفته و هم اکنون ناوگان آن به را ۹ فروند رسانده است و پیش بینی می‌شود تا پایان سال ۲۰۱۴ به ۱۶ فروند برسد.

 هواپیمایی اترک

شرکت هواپیمایی اترک یکی از جوانترین شرکت‌های هواپیمایی است که در سال 1391 با اخذ کلیه مجوزهای داخلی و بین المللی رسماً آغاز به کار خود را اعلام کرد و نظر به سیاست‌های کلان و چشم انداز شرکت هواپیمایی اترک در خصوص استفاده از هواپیماهای ایرباس پیشرفتهA320 مناسب تشخیص داده شد و نسبت به خریداری تعداد چهار فروند از این مدل هواپیمای قول پیکر اقدام گردید.   با توجه به اینکه موضوع ایمنی در پرواز اولویت اصلی شرکت هواپیمایی اترک می باشد استفاده از کادر پروازی و فنی متخصص و باتجربه سر لوحه کار قرارگرفته و با لطف خدای متعال موفق به جذب بهترین‌ها و برگزیدگان صنعت هوانوردی کشور شدیم.

 

 

هواپیمایی معراج

هواپیمایی معراج یکی از شرکت‌های هواپیمایی خصوصی کشور ایران است که در سال ۱۳۸۹ با مجوزسازمان هواپیمایی کشوری تأسیس گردید.دفتر اصلی این شرکت در تهران قرار دارد.

ین شرکت هوایی در سال ۱۳۹۲ موفق به کسب گواهینامه مدیریت تداوم صلاحیت پروازی شد. این گواهینامه به علت تدوین ساختارها و افزایش توانمندی در تعمیر و نگهداری اعطا گردید این گواهینامه برای اولین بار است که به یک شرکت هواپیمایی در ایران داده شده است.

هواپیمایی قشم

شرکت هواپیمایی قشم یا قشم ایرلاین یکی از ایرلاینهای جوان ایرانی و با نگرشی مدرن پا به عرصه صنعت هوایی کشور نهاده است.البته ریشه این ایر لاین باز می گردد به سال 1372 که شرکت هواپیمایی قشم در این سال با اجاره نمودن هواپیما فعالیت پروازی خود را شروع کرد.از سال 1375 با انعقاد قرارداد اجاره با مالکین هواپیماهای مسافری پهن پیکر پروازهای خود را در مسیرهای تهران- قشم، تهران- دبی و دیگر شهرهای ایران انجام داده است.در ابتدا پروازهای مسافری قشم ایر با دو فروند هواپیما آغاز شد و شرکت توانست تا سال 1379 تعداد 7هواپیماهای خود را به هفت فروند افزایش دهد.شرکت هواپیمایی قشم ایر علاوه بر انجام پروازهای داخلی، عتبات عالیات و دمشق، پروازهای خارجی به مقاصد دبی، شارجه، راس الخیمه، منامة بحرین را برقرار نموده است نیز برقرار نمود.علاوه بر جابجایی مسافرین، این شرکت با در اختیار داشتن 2 فروند هواپیمای ایلوشین 76 باری حمل بار تا ظرفیت 50 تن را در مسیرهای مختلف از جمله تهران- شانگهای، تهران- استانبول، تهران- کابل، تهران-دبی و تهران-اسلام-آباد را عهده دار بوده است.در سال 1385 مالکین تصمیم به واگذاری شرکت نمودند و در نهایت در سال 1388 شرکت هولدینگ توسعه سورینت قشم این شرکت را خریداری و مالک این شرکت گردید. مالکین جدید قرارداد خرید پنج فروند هواپیمای فوکر 50، پنج فروند هواپیمای فوکر 100، پنج فروند هواپیمای 100RJ، و شش فروند 320Airbus را منعقد نمودند که برابر برنامه ریزی انجام‌شده تا پایان سال جاری وارد ناوگان شرکت خواهند شد.

شرکت هواپیمایی قشم با به‌کارگیری ناوگان‌های مختلف و با بهره‌برداری از هواپیماهای دوربرد و همچنین هواپیماهای برد متوسط  با ارائه بیش از 2000 صندلی آماده پرواز به کلیۀ فرودگاه‌های داخل کشور و همچنین منطقه‌ای و بین‌المللی هست...نگرش مدرن مدیریت جدید قشم ایر این ایر لاین را در ردیف ایر لاینهای بزرگ کشور قرار داده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *