سنت پترزبورگ

سنت پترزبورگ

سنت پترزبورگ روزسیه مانابال پارس

این شهر گهواره ای از تمدن است و زخم رویداد های تاریخی بیشماری را بر خود دارد . سنت پترزبورگ یادگار پتر کبیر نگین شمالی کشور روسیه باانبوهی از جاذبه های تاریخی و فرهنگی گردشگران زیادی را هر ساله مجذوب خود میکند . سنت پترزبورگ یا لنینگراد سابق شهری است که از باتلاق های کرانه خلیج منجمد فنلاند سربرآورده است . این شهر بعد از فتح کرانه های دریای بالتیک توسط تزار روس پتر کبیر در قرن هفدهم میلادی بنا نهاده شد. به دلیل سختی زیاد در بنای این شهر مردم روسیه بر این باورند که شهر بر روی استخوان های کارگران بنا نهاده شده است . قسمت اعظمی از فروانروایی سلسله رمانوف ها این شهر پایتخت روسیه بوده است . در زمان انقلاب بلشویکی این شهر لنینگراد نامیده شد ولی مجددا به نام قبلی خود بازگشت . تور روسیه چندی است که یکی از پرطرفدارترین تور های خارجی برای ایرانیان است .

 

 

 

جاذبه های سنت پترزبورگ

موزه هرمیتاژ

سنت پترزبورگ با موزه عظیم هرمیتاژ کوله باری از تاریخ جهان را بر دوش می کشد . کاخ زمستانی محل موزه هرمیتاژ توسط تزار الیزابت دختر پتر کبیر در سال 1754 میلادی بنانهاده شد . مجموعه هرمیتاژ شامل شش ساختمان است که به مرور تا سال 1900 میلادی ساخته شده است . در این موزه حدود سه میلیون قطعه تاریخی جمع آوری شده است . تنها در حدود یک سوم موزه برای بازدید عموم است .  موزه هرمیتاژ روزهای دوشنبه تعطیل می باشد و ورودیه آن از کاخ زمستانی است .

سنت پترزبورگ روسیه موزه هرمیتاژ مانابال پارس

کلیسای ناجی در خون خویش (Church of the Savior on Blood )

این کلیسا که به نام رستاخیز مسیح نیز نامیده می شود توسط تزار روس الکساندر سوم به مناسبت یادبودی برای پدر درگذشته خود که در این مکان توسط مخالفان ترور شد بنا نهاده شده است . در سال 1881 میلادی تزار روس الکساندر دوم در راه مجلس دوما به توسط نارنجک دستی مخالفان در این مکان مورد سوء قصد قرار گرفت و بعد از انتقال به قصر جان خود را از دست داد و فرزندش این کلیسا را برای یادبود پدر بنا نهاد . عمدتا بناهای شهر سنت پترزبورگ بر پایه معماری سبک باروک و یا نئو کلاسیک است ولی این بنا از معماری قرون وسطا تبعیت می کند . ساخت این بنا قریب به بش از 15 سال زمان برده است و در حاشیه کانال معروف گریبایدوف قرار دارد . در دوران شوروی مدت بیش از 2 دهه این بنا به روی عموم بسته بود . ئر سال 1997 مجددا با انجام بازسازی هایی به روی عموم گشوده شد .

کلیسای ناجی در خون خویش سنت پترزبورگ روسیه مانابال

کلیسای جامع کازان (Kazan Cathedral )

این کلیسا یکی از مورد احترام ترین بناهای مذهبی ارتدکس است که در سال 1801 ملادی زیر نظر الکساندر استروگانوف در سنت پترزبورگ بنا نهاده شده است . در جریان جنگ با ناپلئون ، سردار روسی کوتوزف از ارواح مقدس کلیسای کازان برای پیروزی بر دشمن استمداد طلبید و با پیروزی بر امپراتوری فرانسه کلید 17 شهر و 8 قلعه مهم اروپا در خزانه این کلیسا نهاده شد . فضای داخلی کلیسای کازان با ستون های بسیار بلند نفس هارا در سینه حبس می کند .

کلیسای کازان سنت پترزبورگ روسیه مانابال

کلیسای جامع اسحاق مقدس (Saint Isaac’s Cathedral )

این بنا بزرگترین کلیسای اتدکس روسی است و در سال 1858 در شهر سنت پترزبورگ توسط تزار روس الکساندر اول ساخته شده است . کار ساخت آن حدود 40 سال به طول انجامید . گنبد کلیسا حدود 101 متر ارتفاع و روکشی از طلا دارد و مجسمه  12 فرشته آنرا احاطه کرده اند . در دوره حکومت شوروی سابق این بنا به موزه تبدیل گشت و تمام کارکرد های مذهبی از آن گرفته شد ولی با برچیده شدن حکومت کونیستی دوباره مراسم مذهبی نیز در این کلیسای جامع برگزار می گردد .  

کلیسای جامع اسحاق سنت پترزبورگ روسیه مانابال

قلعه پیتر و پاول (Peter and Paul Fortress )

این قلعه بر روی تکه خاکی جدا شده از سنت پترزبورگ به عنوان سنگ بنای اولیه شهر توسط پتر کبیر بر کرانه شمالی رودخانه نوا در سال 1703 میلادی ساخته شد و در طول تاریخ کاربریهای گوناگونی را تجربه کرده است . در حال حاضر قسمت اعظم موزه تاریخ سنت پترزبورگ در این جزیره قرار دارد . برج ناقوس با ارتفاع 122 متر در میانه این قلعه قرار دارد . آرامگاه بیشتر تزارهای خاندان رومانوف از جمله پتر کبیر ، کاترین کبیر ، الکساندر اول دوم و سوم در این مکان قرار دارد. همچنین بازمانده های آخرین تزار روس نیکلای دوم نیز دوباره در اینجا قرار داده شده است .

قلعه پیتر و پاول سنت پترزبورگ روسیه مانابال پارس

کلیپ های سنت پترزبورگ

1 دیدگاه

  1. مصطفوی گفت:

    من واقعا عاشق جاهای تاریخی هستم . ایککاش اطلاعات بیشتری از این شهر میدادین . این فیلم ها رو که آدم میبینه دوست داره حتمن از نزدیک این شهر رو ببینه . الان که ویزا رو هم برداشتن راحت تر شده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *